[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]Návrat na hlavní stranu

Oskorušové dny v Bílých Karpatech

Ve dnech 23.9 - 24.9 vždy od 10.00 proběhne slavnost Oskorušobraní na Salaši Travičná nad Tvarožnou Lhotou na jihu Bílých Karpat.

Ve dnech 23.9 - 24.9 vždy od 10.00 proběhne slavnost Oskorušobraní na Salaši Travičná nad Tvarožnou Lhotou na jihu Bílých Karpat. Zveme vás na novou akci k oslavě a propagaci oskoruší, léčivého stromu Slovácka. Jejich síla přejde i do vás !!!!

Oskeruše je výjmečný ovocný strom typický pro kraj Bílých Karpat a celého Slovácka. Akce oskorušobraní chce návštěvníkům ukázat význam a užití tohoto stromu pro veřejnost. Jsou připraveny ochutnávky plodů různých barev a tvarů z různých lokalit. Navazuje ochutnávka výrobků - sušených plodů, marmelád ale i moštu a je připraven i malý košt oskerušových pálenek. Pro zájemce je otevřena poradna o pěstování oskeruší i dalších vzácných stromů a začne podzimní prodej stromků. Pro všechny jsou připraveny veselé netradiční soutěže s oskorušemi, mj. také v pojídání krémových oskeruší, hod nejtěžším dřevem Evropy a další hry v přírodě pro malé i velké. V programu je také malý jarmark tradičních výrobků, řemeslné workshopy, stylové občerstvení včetně zabijačkových specialit, vyjíždky na koních a cimbálová, folk a country muzika.

oskeruše

Jako pozvánku přijměte pár zajímavostí o oskoruších. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je to mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom z čeledi Rosaceae. Jeřáb oskeruše je "vinohradnický strom" rostoucí zvláště v jihovýchodní Evropě. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Výskyt na JV Moravě, kde je nazýván "oskoruší" je okrajem rozšíření, přesto však tu roste většina mohutných stromů. A právě na Slovácku se dělá ta nejlepší oskerušovice !

Oskerušová nej. Oskeruše je největším a nejplodnějším ovocným stromem Evropy. Dožívá se více jak 400 let. I 300 letý strom plodí přes tunu ovoce. Je nejmohutnější druhem jeřábu s největšími plody. Oskorušové dřevo je nejtvrdší z evropských dřevin. U nás na Strážnicku rostou největší Oskeruše na světě !

Za pořadatele zdraví Mgr. Vít Hrdoušek.

Pořadatelé: INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a Mikroregion Strážnicko

"Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše"

Kontakt:
telefon: 518 337 008, 724 162 265
email: bkarpaty@c-box.cz;
více info: www. straznicko.cz, www inexsda.cz.

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 15.08.2006 v 18:49 hodinCopyright 1998-2021 © Luděk Šorm