[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]Návrat na hlavní stranu

Povodňová situace v Plzeňském kraji

Na jednání Krizového štábu Plzeňského kraje, které proběhlo dnes od 8:00 hodin, bylo opět shrnuto dění v kraji za poslední dva dny. Nouzový stav byl prodloužen do půlnoci 31.8.2002.
Ve středu odpoledne došlo k silným lokálním přeháňkám na území kraje. Tyto deště způsobily problémy v některých oblastech. Nejvíce srážek bylo v centru Klatovech, kde za 1 hodinu spadlo 70 mm srážek (pro zajímavost, na okraji města to bylo pouhých 7 mm). Problémy voda přinesla i v dalších částech Klatovska, opět se muselo čerpat ve Švihově, dále pak v okrese Plzeň-sever a jedním z nejvíce postižených byl okres Tachov.

Silný déšť zapříčinil téměř okamžité zvýšení vody na malých tocích. Na Úhlavě v Klatovech byl vyhlášen dokonce II.stupeň povodňové aktivity, na Radbuze I.stupeň. Dnes je situace na většině tocích stabilizovaná. Hasiči museli evakuovat přibližně deset osob a odčerpávat vodu ze zatopených objektů.
Voda také zapříčinila uzavření dvou silnic. Prvním je silnice č. I/129 Spálené Poříčí a druhým úsek mezi Stodem a Hradcem u Stoda. V kraji byl také zprovozněn první provizorní most v obci Opálka - Strážov, který postavili vojáci z Janovic nad Úhlavou.
Na území kraje nebyl hlášen výskyt epidemií a nákaz způsobených povodněmi. Stále probíhá očkování proti žloutence typu A, očkovací látky je dostatek a ještě dnes odpoledne bude dodáno dalších 4000 dávek. S ukončením nouzového stavu v kraji, tj. 31.8.2002 bude také ukončena možnost laboratorního rozboru vody zdarma. Zatím je stále možné vodu z postižených vodních zdrojů odnést k vyšetření na hygienické stanice. Předem je ale nutné studny vyčistit a dezinfikovat a teprve poté nechat provést rozbor. Jinak práce hygieniků ztrácí na významu.
Statici stále projíždějí postižené oblasti a kontrolují stavby. K dnešnímu dni bylo v kraji z důvodu záplav zničeno či zbořeno 50 domů, ale lze předpokládat zvýšení.
Již také byly oznámeny první předběžné odhady škod na školách a školských zařízeních, jejichž zřizovatelem je Plzeňský kraje. Ze 120 škol bylo povodněmi postiženo 15 budov a škody se odhadují na 20 mil. Kč. 8 mil. Kč bude pokryto z pojistného, 2 milióny budou hrazeny z vnitřních rezerv a o zbylou částku bude kraj žádat ministerstvo.
Vláda rozhodla pomoci obcím a jednotlivcům v postižených oblastech formou nejrůznějších dotací a nenávratných půjček. Krajský úřad Plzeňského kraje zatím ale nedisponuje žádnými státními finančními prostředky.
Další jednání Krizového štábu Plzeňského kraje proběhne v pondělí 26.srpna 2002 od 8:00 hodin.

Tisková zpráva KÚ Plzeňského kraje

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 23.08.2002 v 09:00 hodinCopyright 1998-2022 © Luděk Šorm